تئوری نمایندگی، تمرکز مالکیت و جنبه های اهمیت آن

بهترین فایل قابل دانلود و دریافت با موضوع تئوری نمایندگی، تمرکز مالکیت و جنبه های اهمیت آنقابل مشاهده می باشد
تئوری نمایندگی، تمرکز مالکیت و جنبه های اهمیت آن|42081867|yjd|شکل گیری روابط نمایندگی,تئوری نمایندگی در ایران,تئوری نمایندگی در حسابداری مدیریت,تعریف تئوری نمایندگی,تئوری نمایندگی حسابرسی,مبانی تئوری نمایندگی,تعریف تمرکز مالکیت چیست,تمرکز مالکیت و عملکرد شرکت,پایان نامه تمرکز مالکیت,تاثیر تمرکز مالکیت بر گزارشگری مالی

این پایان نامه به بیان مفاهیم مربوط به و همچنین معیارهای سنجش تمرکز اختصاص یافته است.


مشخصات فایل
تعداد صفحات42حجم86/373 کیلوبایت فرمت فایل اصلیdocx
توضیحات کامل

این پایان نامه به بیان مفاهیم مربوط به تئوری نمایندگی، تمرکز مالکیت و جنبه های اهمیت آن و همچنین معیارهای سنجش تمرکز اختصاص یافته است. آغاز مالکیت شرکتی از طریق مالکیت سهام تاثیر چشمگیری بر روش کنترل شرکتها داشت و بدین ترتیب، مالکان اداره شرکتها را به مدیران تفویض کردند. جدایی مالکیت از مدیریت (کنترل) منجر به یک مشکل سازمانی مشهور به نام مسئله نمایندگی شد. برل ومینز(1932)، راس (1973) و پرایس (1976) از زوایای مختلف به این موضوع پرداختند و نهایتاً جنسن ومک لینگ (1976) مبانی تئوری نمایندگی را مطرح نمودند.آنها مدیران شرکتها را به عنوان کارگزاران و سهامداران را به عنوان کارگمار تعریف کردند(در تحلیل آنها، یک سهامدار در برابر مدیران قرار دارد.)به عبارت دیگر، تصمیم گیری روزمره شرکت به مدیران تفویض می شود که کارگزاران سهامداران هستند (حساس یگانه،1384).


رابطه نمایندگی عبارت است از نوعی قرار داد که طبق آن یک یا چند نفر (مالک یا مالکین ) شخص دیگری (نماینده یا مدیر) را مامور به اجرای عملیاتی می کنند ودر این راستا اختیار اتخاذ برخی تصمیمات را نیز به وی تفویض می نماید. با برقراری رابطه نمایندگی هر یک از طرفین رابطه به دنبال حداکثر کردن منافع شخصی خویش می باشند. از انجا که تابع مطلوبیت مدیران با مالکان یکسان نیست، بین آنها تضاد منافع وجود دارد. به دلیل وجود تضاد منافع، مدیران لزوماً در پی کسب حداکثر منافع برای مالک (مالکان ) نخواهند بود. مشکل نمایندگی عبارت است، از ترغیب نماینده به اتخاذ تصمیماتی که موجب حداکثر شدن رفاه مالک (مالکان) گردد (ولی پور و خرم،1390).


در تئوری های همواره مالی یک فرض اساسی این است که هدف اولیه شرکت ها افزایش ثروت سهامداران است، لکن در عمل این گونه نیست . علت آن است که مدیران شرکت ترجیح می دهند به دنبال تحقق اهداف خود باشند و در نتیجه بالاترین پاداش و مزایای ممکنه را بدست آورند. مدیران احتمالاً به افزایش منفعت شخصی تمایل دارند. این امر منجر به تمرکز و سرمایه گذاری آنها بر طرح هایی می شود که منافع کوتاه مدت دارند ( به ویژه در مواردی که حقوق، مزایا و پاداش مدیزان با سود مرتبط است) زیرا پاداش های آنان صرفاً بر اساس سود سالانه پرداخت می شود. بنابراین منافع واقعی و بلند مدت صاحبان شرکت را در نظر ندارند (حساس یگانه،1384). با شکل گیری روابط نمایندگی، به واسطه تضاد منافع بین طرفین، هزینه های نمایندگی ایجاد می گردد. هزینه های نمایندگی اثر معکوسی بر ارزش شرکت دارد، یعنی اگر بازار انتظار وقوع چنین هزینه هایی را داشته باشد، ارزش شرکت کاهش خواهد یافت.


فهرست مطالب
1-7)تعاریف مفهومی و عملیاتی تمرکز مالکیت
بخش اول-مبانی نظری ساختار و تمرکز مالکیت 6
2-2-1)تئوری نمایندگی 6
2-2-1-1)الگوی اساسی نمایندگی 10
شکل 2-2. رابطه بین نماینده (مدیر) و مالک (سهامدار) در چارچوب تئوری نمایندگی 10
2-2-1-1-1)فرض های مربوط به مالک (سهامدار) 11
2-2-1-1-2) فرض های مربوط به نماینده (مدیر) 12
2-2-1-1-3)مشکلات نمایندگی 13
2-2-2)سهامداران عمده و تمرکز در مالکیت 16
2-2-2-1)دلایل تمرکز مالکیت 17
2-2-2-1-1)مقررات بازار 17
2-2-2-1-2)اندازه شرکت 18
2-2-2-1-3)بی ثباتی بازار 18
2-2-2-1-4)ساختار سرمایه 19
2-2-2-1-5)نوع سهامداران کنترلی 19
2-2-2-2)نتایج تمرکز مالکیت 20
2-2-2-2-1)هزینه ها 20
2-2-2-2-2)منافع 22
2-2-3)ساختار مالکیت و ریسک 24
2-2-4)معیارهای تمرکز 26
2-2-4-1)شاخص هرفیندال-هیرشمن ((HHI 26
2-2-4-2)ضریب آنتروپی (EC) 27
2-2-4-3)نسبت تمرکز سهامداران اصلی 28

پیشینه تحقیق 28
2-3-1)مطالعات و تحقیقات انجام شده در ایران 28
2-3-1)مطالعات و تحقیقات انجام شده در خارج از کشور 33
منابع و مآخذ 39"

مطالب دیگر:
📗بررسي وقف و ابتدا در قرائت قرآن و اصول و انواع آن📗بررسي وقف و پيشينه آن در ايران و مروري بر انعقاد و اثار وقف و معرفي بعضي از مراکز وقف هاي اسلام📗بررسي وسايل اندازه گيري انواع سطوح و شيب ها و مروري بر تابلوهاي وسايل اندازه گيري📗بررسي روانشناسي و تغذيه و فوايد ورزشي و مروري بر انعطاف پذيري و تمارين آن📗بررسي ورزش شطرنج و نتايج آن در تمرکز حواس 5 گانه📗بررسي وجوب حج و شهر مکه و نقاط مهم تاريخي و زيارتي و دروازه هاي آن و مروري بر ساختمان کعبه📗بررسي انقلابهاي رنگي و مباني نظري و مولفه هاي آن و مروري بر انقلاب مخلمي و تفاوت اين دو انقلاب📗بررسي براهين وجود خدا و صفات الهي و ايمان و خلقت📗بررسي ورزشها و حرکات ورزشي مناسب براي صافي کف پا و کمر درد📗بررسي فروشگاه تايپ و لوازم التحرير و مديريت آن و بررسي وضعيت و چگونگي فروش و بازاريابي آن📗بررسي ماکاروني و اجزا و ارزيابي آن و مروري بر توليد ماکاروني در ايران📗اثبات ولايت علي عليه‌السلام در آيات و روايات و منابع اهل سنت📗بررسي يوگا و اصول و تمرينهاي آن و مروري بر تکنيک هاي مديتيشن📗بررسي کود سبز و يونجه و ترکيبات شيميايي آن📗بررسي مقاوم سازي تير مركب بتن ـ فولادبا استفاده از CFRP📗بررسي مكتب نگارگري شيراز و سبک و اثار و تاريخچه ان و مروري بر فضاي دو بعدي درمکتب شيراز و ريشه يا📗بررسي مکانيک و انواع و دانه بندي خاک و بررسي رفتار خاک در پي سازي📗بررسي مكتب نگارگري اصفهان و تاريخچه آن📗بررسي دانه‎بندي و سنگدانه ها و خواص و انواع آنها📗مقايسه قدرت تبيين مدل قيمت گذاري دارايي سرمايه اي مبتني بر مصرف (C CAPM) و مدل سرمايه اي تعديل شد📗مقايسه تطبيقي نحوه محاسبه بهاي تمام شده دام و شير توسط سيستم هاي موجود در استان تهران با استاندا📗بررسي مکتب نقاشي اصفهان و تاريخچه و ويژگيهاي آن و مروري بر ويژگيهاي نقاشي دوره ي صفويه📗بررسي انيميشن و تاريخچه و طبقه بندي آن و مروري بر انيميشن در آمريكا📗بررسي مهدويت و حضرت مهدي از نگاه قرآن و ديگر اديان و مروري بر ياران ايشان و ويژگيهايشان📗بررسي سفالگري باستاني و نقوش سفال و مقايسة سفال اشكاني و ساساني و نقش انها