بررسی مالکیت متمرکز و تاثیرات آن بر حق‌الزحمه حسابرسی

بهترین فایل قابل دانلود و دریافت با موضوع بررسی مالکیت متمرکز و تاثیرات آن بر حق‌الزحمه حسابرسیقابل مشاهده می باشد
بررسی مالکیت متمرکز و تاثیرات آن بر حق‌الزحمه حسابرسی|42081864|yjd|تمرکز مالکیت نهادی,اهمیت تمرکز مالکیت,تاثیر تمرکز مالکیت بر عملکرد,تعریف تمرکز مالکیت چیست,تمرکز مالکیت و عملکرد شرکت,پایان نامه تمرکز مالکیت,تاثیر تمرکز مالکیت بر گزارشگری مالی,تأثیرات مالکیت متمرکز بر حق‌الزحمه حسابرسی

این پایان نامه در مورد تمرکز مالکیت و با عنوان بررسی مالکیت متمرکز و تأثیرات آن بر حق‌الزحمه حسابرسی می باشد.


مشخصات فایل
تعداد صفحات65حجم221/863 کیلوبایت فرمت فایل اصلیdocx
توضیحات کامل

این پایان نامه در مورد تمرکز مالکیت و با عنوان بررسی مالکیت متمرکز و تأثیرات آن بر حق‌الزحمه حسابرسی می باشد. طبق مطالعات صورت گرفته، تمرکز مالکیت به دو صورت می‌تواند حق‌الزحمه حسابرسی را تحت تأثیر قرار دهد. از یک سو، افزایش تمرکز مالکیت ممکن است باعث افزایش تقاضا برای حسابرسی شود که معمولاً معیار اندازه‌گیری آن حق‌الزحمه حسابرسی است. از این دیدگاه حسابرسی یک هزینه نظارتی تلقی می‌شود که بستگی به میزان مشکلات نمایندگی شرکت دارد. اما از سوی دیگر نیز ممکن است باعث هم سویی منافع مدیریت با سهامداران و نظارت مؤثرتر بر عملکرد مدیریت گشته و با کاهش حدود رسیدگی منجر به کاهش حق‌الزحمه حسابرسی گردد. در این میان ماهیت مالکیت می‌تواند تأثیرات تمرکز مالکیت را تعدیل و یا تشدید کند. [31].

یکی از عوامل تأثیرگذار بر کنترل و اداره شرکت‌ها ترکیب مالکیت و به خصوص تمرکز مالکیت سهام شرکت‌ها در دست سهامداران عمده است. چنین سهامدارانی، درصد قابل توجهی از سهام شرکت را در اختیار دارند. که به نوبه خود می‌توانند اداره شرکت‌ها را در دست گیرند. در مقابل سهامداران خرد تمایل چندانی به کنترل و نظارت بر مدیران ندارند. زیرا در این صورت مجبور می‌شوند تا هزینه‌های کنترل را به تنهایی تقبل نمایند، در حالی که سهم اندکی در سود شرکت دارند، وقتی تمرکز بالای مالکیت وجود دارد، امکان نظارت و کنترل بهتر بر عملکرد مدیریت شرکت فراهم می‌گردد و در نتیجه امکان ارائه گزارش‌گری مالی جعلی کمتر وجود دارد که موجب کاهش حق‌الزحمه حسابرسی می‌شود.


از طرف دیگر سهام داران عمده ممکن است منافع خویش و به زیان سهامداران اقلیت و دیگر سهامداران حرکت نمایند. به عبارتی دیگر بالا بودن تمرکز مالکیت سبب فراهم شدن امکان کنترل و اداره شرکت توسط عده معدودی سهامدار عمده می‌شود. نتیجه آن از یک طرف پیدایش مشکل نمایندگی بین تعداد معدودی سهامدار عمده و تعداد بیشتری سهامدار جزء است. با این حال منطقی است که فرض کنیم هم پوشانی بیشتر مالکیت و کنترل منجر به کاهش تضاد منافع و در نتیجه افزایش ارزش شرکت می گردد. [66].

نظارت سهامدار يك مكانيزم داخلي حاكميت شركتي است. تئوري نمايندگي ادعا مي كند كه انگيزه بي درنگ نظارت كردن هيأت مديره را بهتر مي كند، بدون اينكه توانايي اعضاي هيأت مديره را در نظر بگيرد. هیلمن و دالزیل (2003) اشاره كردند كه هم توانايي و هم انگيزه روي عملكرد هيأت مديره اثر دارند. مخصوصاً، آن ها اشاره كردند كه دو هيات مديره با تركيب يكسان از استقلال مديران كارايي نظارتي مشابه اي را ارائه مي كنند. نظارت سهامدار احتمالاً هم روي انگيزه و هم روي توانايي اعضاي هيأت مديره اثر مي گذارد. رامسی و بلایر بر این عقیده-اند که افزایش تمرکز مالکیت سهامداران بزرگ، انگیزه کافی برای نظارت بر مدیران فراهم می آورد. دمستز و لهن به طور تجربی این دیدگاه را با این یافته که دارندگان سهام بیشتر، انگیزه تحمل هزینه های ثابت جمع آوری اطلاعات و دخالت در نظارت مدیریت را دارند، حمایت می-کنند. در مقابل مالکیت های پراکنده انگیزه کمی برای نظارت بر مدیریت دارند. در وضیعت هایی که سهامداران منافع کمتری در شرکت دارند، هیچ انگیزه ای برای نظارت بر مدیران ندارند یا انگیزه کمی دارند، زیرا هزینه های نظارت بر منافع نظارت مدیران فزونی خواهد داشت. [66].


فهرست مطالب
تعریف مفهومی تمرکز مالکیت
2-4 تمرکز مالکیت
2-4-1 اهمیت تمرکز مالکیت
2-4-2 تمرکز مالکیت و تأثیر آن بر گزارشگری مالی
2-4-3 تمرکز مالکیت و سهامداران عمده در مقابل سهامداران خرد
2-5 مالکیت نهادی
2-5-1 سهامداران نهادی و تئوری‌های مطرح
2-5-2 انگیزه و اهداف سهامداران نهادی
2-5-3 روند رشد سهامداران نهادی

2-9 پیشینه تحقیق
2-9-1 تحقیقات خارجی
2-9-2 پیشینه تحقیقات داخلی
2-9-2-1 تحقیقات داخلی تمرکز مالکیت نهادی و مدیریتی
2-9-2-2 تحقیقات داخلی حق‌الزحمه حسابرسی

منابع


"

مطالب دیگر:
چگونه یک مقاله ی علمی در مجلات آی اس آی ارائه دهیم؟کتاب آموزش نگهداری از قنارینرم افزارآموزش کامل وآسان قواعدعربی(نسخه اندرویدی وفلش)نرم افزار تعاملی فرمول های علوم تجربی هفتم(اندرویدی وفلش)نرم افزار تعاملی علوم تجربی سال هشتم(ویندوزی)بازاریابی خلاق کارآفرینی و خلاقیتبازاريابي و حاميان ورزشيآموزش برنامه ای گام بندی شده برای ارشد تکنولوژی آموزشی درس دنیای گیاهانفرآيند تحليل سلسله مراتبي Analytical Hierarchy Process AHP مدیریت رفتارسازمانی پیشرفتهکارآفرینی سازمانی Corporate Entrepreneurshipدلايل اهميت انتشاراتبررسي عوامل كليدي موفقيت در شرکت گاز ایلام استفرصتهاي کارآفريني در اقتصاد و صنايع ايرانفرآیند کارآفرینیآموزش برنامه ای گام بندی شده برای ارشد تکنولوژی آموزشی درس میکر و بهاارزش افزوده اقتصادی EVAمجتمع توریستی تفریحی مینی سیتیآموزش برنامه ای گام بندی شده برای ارشد تکنولوژی آموزشی درس نور و آینه ها و کاربرد آنهاآموزش برنامه ای گام بندی شده برای ارشد تکنولوژی آموزشی درس ماده و تغییران آنآموزش برنامه ای گام بندی شده برای ارشد تکنولوژی آموزشی درس نور و رنگمأخذ نويسيکارآفرینی شرکتیتجزیه و تحلیل ارزش افزوده ، ارزش افزوده اقتصادی و ارزش افزوده بازار جهت ارزیابی عملکرد شرکتها